Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak uprawiać warzywa w przydomowym ogrodzie?

Ogród Data publikacji - 8 lutego 2020 Autor - Redakcja creativefarm.com.pl

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku i relaksu, ale także możemy w nim uprawiać ekologiczne warzywa. Dzięki temu mamy pewność tego, że nikt nie używa w uprawie chemicznych nawozów i oprysków. Uprawa warzyw w ogrodzie jest bardzo prosta i możemy to robić na kilka sposobów. Przede wszystkim planując uprawę pomyślmy jakie gatunki warzyw chcemy uprawiać. Dzięki temu oszacujemy ile miejsca w ogrodzie musimy przeznaczyć w tym celu. Jako naturalny nawóz świetnie sprawdzi się obornik granulowany, który możemy zakupić w każdym sklepie ogrodniczym a nawet w markecie. Dobrą opcją będzie założenie kompostownika, do którego będziemy wrzucać odpadki warzywne i owocowe z domu, gałęzie, skoszoną trawę i liście. Dzięki temu będziemy mieli zapewniony darmowy nawóz bogaty w składniki odżywcze dla warzyw.

Jak założyć warzywnik?

Warzywa możemy uprawiać tradycyjnie w gruncie lub w skrzyniach. Ta pierwsza opcja jest prostsza, ponieważ nie musimy budować skrzyń. Wystarczy przekopać ziemię w ogrodzie przed sezonem. Dodatkowo możemy podsypać naszą grządkę obornikiem lub kompostem. Przed sadzeniem warzyw musimy przekopać ziemię jeszcze raz, żeby warzywa lepiej rosły. Jeśli ziemia w ogrodzie jest bardzo zbita, to możemy wymieszać ją z kilkoma workami ziemi, którą kupimy w sklepie. Dzięki temu podłoże będzie luźne i pozwoli to na swobodny wzrost roślin. Jest to ważne szczególnie w przypadku rośli sadzonych bezpośrednio do gruntu, które w zbyt twardej ziemi mogą słabo kiełkować co przyczyni się do mniejszych plonów w sezonie.

W czym uprawiać warzywa?

Wybierając uprawę warzyw w skrzyniach nie mamy tego problemu. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących, ponieważ w skrzyniach łatwiej zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu roślin. Budując podwyższone grządki możemy zabezpieczyć korzenie roślin przed zjadaniem przez szkodniki. Pomoże nam w tym włóknina i siatka przeciw kretom. W pierwszym roku uprawy w skrzyniach nie musimy się martwić o nawóz, ponieważ możemy wypełnić skrzynie ziemią ogrodową ze sklepu. Dzięki temu nasze warzywa będą miały odpowiednie warunki do wzrostu.

Niezależnie od tego czy uprawiamy w gruncie czy w skrzyniach pamiętajmy o przygotowaniach przed sezonem. Niektóre warzywa możemy siać prosto do gruntu, ale są też takie, które wymagają przygotowania rozsady. Są to sadzonki roślin, które możemy wyhodować samodzielnie na domowym parapecie lub zakupić w sklepie ogrodniczym. Sadzonki przygotowuje się różnie w zależności od warzywa. Najczęściej ludzie wybierają mini szklarnie na parapet do uprawy warzyw. Gdy sadzonki będą większe przesadza się je do plastikowych kubeczków lub małych doniczek. Mniej więcej w połowie maja możemy wysadzać wszystkie warzywa do gruntu.

Redakcja creativefarm.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu wnętrz, domów, aranżacji oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zimowy ogród