Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Przygotowujemy zimowy ogród w kilku krokach

Ogród Data publikacji - 30 listopada 2021 Autor - Redakcja creativefarm.com.pl
zimowy ogród

Choć zimą nie możemy sadzić nic w ogrodzie, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować wtedy oranżerię. Oczywiście najpierw należy postawić odpowiednią konstrukcję, która będzie przylegała do domu. Można zdecydować się także na ogrzewany inspekty, tunel foliowy czy szklarnię. Zatem pomysłów na stworzenie zimowego ogrodu może być całkiem sporo. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak go stworzyć krok po kroku.

Krok pierwszy: wybór konstrukcji w której staną rośliny

Jeśli usytuowanie budynku i np. brak drzwi tarasowych nie pozwala na stworzenie klasycznej oranżerii to pozostaje wybór ogrzewanych konstrukcji ogrodowych. Oczywiście trzeba tu się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z ogrzewaniem. Konstrukcja, w której znajdą się kwiaty i sadzonki może być wykonana z aluminium i poliwęglanu bądź też aluminium i akrylu. Można zastosować także drewno i szkło.

Krok drugi: montaż ogrodu zimowego

Jeśli decydujecie się na gotowy ogród zimowy, to trzeba go zamontować. W przypadku inspektu czy tunelu foliowego także trzeba złożyć konstrukcje według instrukcji, jednak w przypadku oranżerii będzie najwięcej pracy. Zatem od czego zaczynamy? Ogród zimowy musi być zbudowany na płaskiej powierzchni, gdzie kąt pomiędzy podłożem a ścianą wynosi 90 stopni. Trzeba przygotować narzędzia. Zatem sięgamy po poziomicę, wiertarko-wkrętarkę, drabinę, młotek, miarkę, klucze nasadowe, śruby do montażu, szlifierkę, nożyk i silikon. Górną listwę montujemy na elewacji i zabezpieczamy silikonem na łączeniu ze ścianą. Potem możemy zacząć skręcać dolne elementy konstrukcji oranżerii. Mocujemy słupki i opieramy na niej belkę górną, a do niej przykręcamy wszystkie krokwie. Gdy szkielet powstał wystarczy wypełnić go panelami poliwęglanowymi i zamontować na tzw. klik, posługując się miękkim młotkiem. Na koniec należy zamontować wszystkie elementy dodatkowe, a zatem rynny, listwy, czy drzwi na zewnątrz. Ważne, by wszystkie szczeliny wypełnić silikonem, bo ogród zimowy musi być szczelny. Oczywiście wykonujemy w nim także podłogę na betonowej wylewce, na której zamontowana jest konstrukcja.

Krok trzeci: wybór roślin do ogrodu zimowego

Niezależnie od tego, który typ ogrodu zimowego wybierzesz, możesz wybrać do niego rośliny, których nie można uprawiać w normalnych zimowych warunkach. Do tunelu foliowego można wybrać oczywiście warzywa. Tutaj trzeba pamiętać o płodozmianie. To również dobre miejsce na kwiaty i sadzonki drzewek iglastych, jeśli chcesz założyć szkółkę. Oczywiście najbardziej efektownie będzie się prezentował klasyczny ogród zimowy, ponieważ będzie widoczny z domu i na zewnątrz dzięki szybom, czyli panelom poliwęglanowym. Do niego można wybrać kwiaty, które będzie się uprawiać w doniczkach. Do wyboru jest wiele gatunków, począwszy od roślin cebulowych, jak choćby krokusów, które oferuje sklep ogrodniczy cebulki-kwiatowe.pl, przez dekoracyjne karłowate drzewka i krzewy. Wybór roślin uzależniony jest przede wszystkim od tego czy ogród zimowy jest ocieplany. Jeśli taki nie jest to można w nim uprawiać kaktusy, azalie, kamelie czy storczyki, pod warunkiem, że temperatura jest pomiędzy 10 a 18 stopni.

Krok czwarty: dodatki do ogrodu zimowego, które warto wybrać

Jeśli ogród zimowy jest częścią ogrzewaną to można wybrać do niego dodatki w postaci fotela rattanowego i stołu. W ten sposób można usiąść wśród uprawianych roślin i się odprężyć niemal jak na łonie natury. Oczywiście oranżeria powinna być zorganizowana od takiej strony, gdzie jest stosunkowo dużo światła, zatem od południowej lub zachodniej. Kwiaty i rośliny można umieścić w dużych drewnianych lub betonowych donicach. Do środka można wstawić też mały inspekt i na nim ustawiać mniejsze doniczki, choćby z uprawianymi warzywami.

Ogród zimowy może zagwarantować nam cząstkę wiosny, a nawet lata. Jeśli mamy odrobinę wolnej przestrzeni w ogrodzie bądź strefę z drzwiami tarasowymi do zagospodarowania, to warto się na niego zdecydować. Zimowa aura za oknem i wiosenna w oranżerii będą pięknie ze sobą kontrastować. Dzięki oranżerii możesz urozmaicić swój ogród.

Redakcja creativefarm.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu wnętrz, domów, aranżacji oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?