Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Kiedy i jak nawozić trawnik?

Ogród Data publikacji - 2 lipca 2020 Autor - Redakcja creativefarm.com.pl

Trawy w naszych ogrodach stanowią niesamowitą dekorację, która cieszy oko nie tylko domowników, ale również przybyłych gości. Natomiast trawniki użytkowe, aby zachować swoje funkcje, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia. Doskonale sprawdzi się zatem nawóz w płynie, który sprawi, że nawet najbardziej oporne gatunki, będą prezentować się niezwykle dobrze, a także zachowają wytrzymałość na długi czas. Podpowiadamy, jak i kiedy nawozić trawnik, aby zachować jego właściwości.

Nawożenie trawnika po zimie

Wapnowanie to jedno z najważniejszych rodzajów nawożenia, które wykonuje się po zimie wapnem ogrodowym. Zabieg ten wykonuje się w lutym, gdy na trawie leży jeszcze śnieg. Niekiedy można się na niego zdecydować również wczesną wiosną. Nawożenie trawnika wapnem można też wykonywać jesienią – na przełomie października i listopada, gdy kończy się sezon wegetacyjny. Dodatkowe stosowanie nawozów w płynie wpływa na zapewnienie trawie bardziej efektywnego pobierana substancji pokarmowych.

Nawożenie trawnika wiosną

Pierwsze nawożenie wiosną wykonuje się na przełomie marca i kwietnia. Należy zastosować nawóz wieloskładnikowy lub ze zwiększoną ilością azotu, który będzie stymulować wzrost roślin. Wybrany nawóz w płynie można zastosować od razu do podlewania. Drugie nawożenie trawnika wykonuje się w maju, a potem w czerwcu, po wcześniejszym skoszeniu trawy. Wtedy też najczęściej stosuje się nawozy uniwersalne, np. letnie.

Nawóz w płynie dla trawnika przed siewem

Aby trawnik był odpowiednio gęsty, a także wytrzymały, ważne jest, aby odpowiednio przystosować ziemię do siewu. Składniki użyźniające należy zmieszać z ziemią na głębokości 5-8 cm.

Nawożenie trawnika latem

Przygotowanie roślin do sezonu zimowego polega na odpowiednim nawożeniu trawnika na przełomie sierpnia i września. W tym okresie stosowanie nawozów w płynie do trawnika wpływa na zahamowanie szybkiego wzrostu, a także umożliwia roślinom przejście w stan spoczynku. W tym celu stosowane nawozy nazywane są jesiennymi. Zawarte w nich minerały poprawiają odporność na warunki klimatyczne, takie jak przesuszenie czy mróz. Zwiększają przy tym wytrzymałość na różnorodne choroby.

Nawożenie trawnika jesienią

Warto pamiętać również o stosowaniu nawozów organicznych, które powinno używać się raz na 3-4 lata wraz z nadejściem jesieni. Zawiera on wiele cennej próchnicy oraz substancji organicznych. W tym celu można posłużyć się wcześniej przygotowanym kompostownikiem.

Redakcja creativefarm.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu wnętrz, domów, aranżacji oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zimowy ogród