Pielęgnowanie trawnika wiosną

Zima kojarzy się nam ze śniegiem, chociaż w ostatnich latach obserwujemy go coraz mniej. Mimo wszystko ta pora roku nadal istnieje, zatem zdarzają się ujemne temperatury i zalodzone podwórka. Po kilku zimnych miesiącach aura zaczyna dynamicznie się zmieniać. Jest to oczywisty znak, że zbliża się wiosna, a więc sezon dla amatorów pracy w ogrodzie. Przydomowe działki miłośników roślin powoli zaczynają się zielenić. Zanim przyroda całkiem obudzi się do życia jeszcze chwile potrwa słodki letarg.

Jak zadbać o trawnik?

Właściciele ogródków pragną wtedy przygotować się do nieuniknionych zadań. Trawa rośnie na niemal każdym podwórku i chociaż ciężko ją nazwać rośliną ozdobną, to jednak posiada pewien urok i jest synonimem natury. Aby dobrze się prezentowała należy o nią odpowiednio zadbać, tak samo jak o inne rośliny.

Jak pielęgnować trawnik wiosną?

Przede wszystkim trzeba wykonać pierwsze koszenie po zimie. Dzięki temu zabiegowi trawa zdecydowanie się wzmocni i będzie bardziej odporna na potencjalne załamania pogody czy też ekstremalne upały. Po zauważeniu w trawniku żółtych źdźbeł oraz mchu, należy starannie przeczesać grabiami całą jego powierzchnie. Obumarłe fragmenty nie pozwalają na prawidłowy rozwój nowych źdźbeł. W konsekwencji trawa nie wygląda najlepiej, bo zamiast chwalić się soczystą zielenią jest bura. Ta praca wymaga sporo siły i cierpliwości od ogrodnika, ponieważ solidne grabienie wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań. Resztki trawy należy wyrzucić lub wykorzystać jako podkład do naturalnego nawozu. Zdarza się, że w wyniku niesprzyjających warunków na trawniku powstaną łyse prześwity ziemi lub plamy suchej pseudo-trawy. To znak, że trzeba zakupić torebkę z ziarnami i rozpocząć proces pielęgnacji świeżo zasianej trawy. Co do kupna odpowiednich ziaren- warto wybrać te wysokiej jakości, bo w przeciwnym wypadku niedługo czeka nas powtórka z rozrywki. Początek sezonu to idealna okazja do rozpoczęcia walki z chwastami. Najbardziej skuteczną, chociaż jednocześnie najbardziej żmudną metodą jest ręczne usuwanie chwastów wraz z korzeniami, co uniemożliwia im powtórny wzrost w tym samym miejscu. Zasilanie trawnika po zimie to bardzo ważny aspekt pielęgnacji. Nawożenie specjalnym nawozem do trawy bogatym w azot umożliwia szybkie polepszenie jej kondycji. Trawnik natychmiast stanie się bardziej zielony i urośnie zagłuszając niepożądane chwasty. Nie należy nawozu stosować przed definitywnym zakończeniem zimy, kiedy występuje jeszcze realne ryzyko pojawienia się nocą ujemnych temperatur.

Redakcja creativefarm.com.pl

One thought on “Pielęgnowanie trawnika wiosną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *