Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Pielęgnowanie trawnika wiosną

Ogród Data publikacji - 16 lutego 2020 Autor - Redakcja creativefarm.com.pl

Zima kojarzy się nam ze śniegiem, chociaż w ostatnich latach obserwujemy go coraz mniej. Mimo wszystko ta pora roku nadal istnieje, zatem zdarzają się ujemne temperatury i zalodzone podwórka. Po kilku zimnych miesiącach aura zaczyna dynamicznie się zmieniać. Jest to oczywisty znak, że zbliża się wiosna, a więc sezon dla amatorów pracy w ogrodzie. Przydomowe działki miłośników roślin powoli zaczynają się zielenić. Zanim przyroda całkiem obudzi się do życia jeszcze chwile potrwa słodki letarg.

Jak zadbać o trawnik?

Właściciele ogródków pragną wtedy przygotować się do nieuniknionych zadań. Trawa rośnie na niemal każdym podwórku i chociaż ciężko ją nazwać rośliną ozdobną, to jednak posiada pewien urok i jest synonimem natury. Aby dobrze się prezentowała należy o nią odpowiednio zadbać, tak samo jak o inne rośliny.

Jak pielęgnować trawnik wiosną?

Przede wszystkim trzeba wykonać pierwsze koszenie po zimie. Dzięki temu zabiegowi trawa zdecydowanie się wzmocni i będzie bardziej odporna na potencjalne załamania pogody czy też ekstremalne upały. Po zauważeniu w trawniku żółtych źdźbeł oraz mchu, należy starannie przeczesać grabiami całą jego powierzchnie. Obumarłe fragmenty nie pozwalają na prawidłowy rozwój nowych źdźbeł. W konsekwencji trawa nie wygląda najlepiej, bo zamiast chwalić się soczystą zielenią jest bura. Ta praca wymaga sporo siły i cierpliwości od ogrodnika, ponieważ solidne grabienie wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań. Resztki trawy należy wyrzucić lub wykorzystać jako podkład do naturalnego nawozu. Zdarza się, że w wyniku niesprzyjających warunków na trawniku powstaną łyse prześwity ziemi lub plamy suchej pseudo-trawy. To znak, że trzeba zakupić torebkę z ziarnami i rozpocząć proces pielęgnacji świeżo zasianej trawy. Co do kupna odpowiednich ziaren- warto wybrać te wysokiej jakości, bo w przeciwnym wypadku niedługo czeka nas powtórka z rozrywki. Początek sezonu to idealna okazja do rozpoczęcia walki z chwastami. Najbardziej skuteczną, chociaż jednocześnie najbardziej żmudną metodą jest ręczne usuwanie chwastów wraz z korzeniami, co uniemożliwia im powtórny wzrost w tym samym miejscu. Zasilanie trawnika po zimie to bardzo ważny aspekt pielęgnacji. Nawożenie specjalnym nawozem do trawy bogatym w azot umożliwia szybkie polepszenie jej kondycji. Trawnik natychmiast stanie się bardziej zielony i urośnie zagłuszając niepożądane chwasty. Nie należy nawozu stosować przed definitywnym zakończeniem zimy, kiedy występuje jeszcze realne ryzyko pojawienia się nocą ujemnych temperatur.

Redakcja creativefarm.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu wnętrz, domów, aranżacji oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zimowy ogród