Jakie rośliny doniczkowe w domu?

Każdy chce, aby w domu wszystko wyglądało miło i przytulnie. No ale jak to zrobić? Samo urządzenie wnętrza nie daje nam optymalnego efektu. Przysłowiową kropką nad i są akcesoria, oświetlenie czy też właśnie wspomniane w tytule tekstu – rośliny doniczkowe.

Rośliny w naszym codziennym życiu

Większość roślin ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i psychikę. Usuwają szkodliwe substancje z powietrza z drugiej strony produkują tlen. Do tego bardzo ładnie się prezentują co sprawia, iż mamy kontakt z zielenią nawet zimą. A jakie kwiaty do domu wybrać? Możliwości jest naprawdę wiele.

Idealne rośliny do domu

Dla przykładu warto w domu mieć figowca sprężystego. Roślina ta nie ma zbyt wygórowanych wymagań a do prawidłowego wzrostu potrzebuje umiarkowanego podlewania i słonecznego miejsca – zwłaszcza gatunki o pstrych liściach. Dla figowca zabójcze jest zbyt obfite podlewanie. Wskazane jest aby raz na jakiś czas go przesuszyć. W warunkach naturalnych osiąga imponujące rozmiary. W naszych domach – również. Najlepiej rośnie na tarasach, w ogrodach bądź szklarniach. Kolejną rośliną, którą warto jest mieć w domu jest figowiec benjamiński.

Roślina ta często jest uprawiana w naszych ogrodach. Można za jej pomocą tworzyć piękne kompozycje, a kolorowe liście sprawiają, że cieszy nas pięknym widokiem. W domu – ma podobne wymagania co do swojego kuzyna, czyli figowca sprężystego. Często wykorzystuje się figowca benjamińskiego jako drzewko do bonsai. Kolejnym przykładem roślin jest figowiec lirolistny. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi liści, które przypominają instrument smyczkowy. Wymagania co do uprawy są bardzo podobne jak w obydwu poprzednich przykładach.

Wyjątkiem w tej rodzinie figowców jest figowiec pnący. Osiąga niewielkie rozmiary i jak sama nazwa wskazuje jest roślina, która potrzebuje podpory aby w prawidłowy sposób rosnąć. Uwielbia sporą wilgotność powietrza, ale nie musi mieć miejsca w którym jest jasno. Najlepiej rośnie w kuchniach czy też w łazienkach. Roślinę powinno się jak najczęściej zraszać. Zachęcam także do uprawiania róż w domu. Wbrew powszechnej opinii nie jest to wcale takie trudne. Róża to typowe dziecko słońca.

Do prawidłowego wzrostu potrzebuje również odpowiedniej wilgotności, ale w tej kwestii jest podobna do figowców. Lepiej róże przesuszyć niż przelać. Nie zapominajmy także o storczykach. Kolejne rośliny, które kwitną praktycznie przez cały rok sprawiając, że otoczenie w którym przebywamy jest piękniejsze. Na rynku jest dostępnych wiele gatunków storczyka zaczynając od tych, które mają białe kwiaty, a kończąc na ciemnoczerwonych czy nawet niebieskich.

Redakcja creativefarm.com.pl

One thought on “Jakie rośliny doniczkowe w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *