Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Najpopularniejsze duże rośliny domowe

Dom Data publikacji - 14 stycznia 2021 Autor - Redakcja creativefarm.com.pl
rośliny domowe

Gdy zaczynamy przygodę z roślinami doniczkowymi, przeważnie zaopatrujemy się w kilka niewielkich kwiatków. Już mała roślinka jest w stanie tchnąć w aranżację odrobinę życia sprawić, że wystrój będzie prezentował się ciekawiej. Niekiedy jednak preferujemy bardziej wyrazisty akcent. Świetnym rozwiązaniem będzie wtedy roślina o większych rozmiarach. Jakie duże warianty cieszą się popularnością wśród fanów domowych hodowli?

Najpopularniejsze duże rośliny, które chętnie umieszczamy w przestrzeniach mieszkalnych

  • chamedora wytworna

Zwana bywa również palmą koralową. Wyróżnia się rozłożystymi, pierzastymi liśćmi. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali, gdzie, w naturalnym środowisku, może osiągnąć nawet trzy metry wysokości. W przestrzeni domowej rozrasta się do mniejszych rozmiarów, ale nadal osiąga wysokości, które przekraczają 1,5 metra. Roślina kwitnie żółtymi kwiatami o kulistym kształcie. Oprócz wyglądu dużą zaletą tej rośliny jest fakt, że nie wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych i jest raczej łatwa w uprawie. Wystarczy jej pokojowa temperatura, dość jasny pokój, lekko wilgotne podłoże oraz regularne spryskiwanie.

  • 2dracena

Jeśli wybierzemy tę roślinę, zadbajmy o to, żeby nie stała w ostrym słońcu. Należy też zwrócić uwagę na to, żeby nie przelać draceny, bo bardzo nie lubi zbytniej wilgoci. Podlewajmy ją więc dopiero, gdy ziemia jest wyraźnie sucha. Spryskiwanie liści nie jest konieczne, ale zdecydowanie warto robić to raz na jakiś czas, bo wtedy prezentują się pięknie i zachwycają świeżym wyglądem.

  • 3daktylowiec kanaryjski

Palma może osiągać dwa metry wysokości. Najpiękniej będzie wzrastać na jasnym stanowisku. Poleca się pomieszczenia, których okna wychodzą na południowy-zachód, południowy-wschód lub na południe. Jeśli nie zatroszczymy się o odpowiednie oświetlenie, roślina szybko straci atrakcyjny wygląd, zacznie wyglądać na osłabioną, a jej liście staną się wiotkie i opadną. Daktylowiec nie boi się niedoborów wody, grozi mu za to przelanie. Jeśli będziemy częstować go wodą w zbyt obfitych ilościach, sprawimy, że korzenie zaczną gnić i pojawią się infekcje.

  • filodendron

Takie rozwiązanie charakteryzuje się znaczną dekoracyjnością. Jeśli zależy nam na roślinie o dużym rozmiarze, warto będzie wybrać Philodendron selloum. Istotne jest to, żeby nie ustawiać rośliny w bezpośrednim nasłonecznieniu. Można jednak uznać, że roślina zdecydowanie nie jest zbyt kapryśna i nawet jeśli nie poświęcimy jej uwagi i chwilowo zaniedbamy, nie doprowadzi to do znacznego uszczerbku na jej wyglądzie. Aby jednak prezentowała się najlepiej, zadbajmy o próchnicze i lekko wilgotne podłoże. Jak w przypadku każdej rośliny istotne jest też wybranie doniczki o właściwej wielkości. Różnorodne warianty oferuje m.in. firma Dolagra ( https://dolagra.pl/ )

  • jukka

W przeciwieństwie do wcześniejszej rośliny, jukkę bez problemu możemy ustawić w miejscu nasłonecznionym. Jeśli zatroszczymy się o takie atrakcyjne, słoneczne warunki, roślina może wydać kwiaty, które zachwycą nie tylko eleganckim wyglądem, ale też i subtelnym zapachem. Chociaż ten gatunek dobrze reaguje na suche środowisko, zarówno suchą glebę, jak i suche powietrze, warto czasem zadbać o zraszanie liści. Jeśli bowiem w naszym mieszkaniu jest naprawdę sucho, końce rośliny mogą stopniowo zacząć żółknąć.

Redakcja creativefarm.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu wnętrz, domów, aranżacji oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Montaż anten satelitarnych