Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Kupno antyków do wnętrza – sposób na lokatę kapitału w dobie kryzysu

Dom Data publikacji - 14 stycznia 2021 Autor - Redakcja creativefarm.com.pl
antyki

Skup i sprzedaż antyków to działania, o których większość z nas nie myśli, gdy zastanawiamy się, gdzie lokować swój kapitał. Dla wielu ludzi dużo bardziej oczywistym rozwiązaniem jest chociażby inwestycja w nieruchomości. Taka sytuacja może np. wynikać z tego, że istnieje pewien stereotyp osoby, decydującej się inwestycję w antyki. Warto jednak wiedzieć, że to dobry sposób na lokatę kapitału nie tylko dla ekstrawaganckich bogaczy, których znamy z filmów.

Gdzie lokować kapitał w dobie kryzysu?

Na wyżej postawione pytanie stara się odpowiedzieć każda osoba, której zależy na pomnażaniu swoich oszczędności, a przynajmniej na uniknięciu strat. Zmiany koniunkturalne sprawiają, że kryzysy są naturalnym etapem i poszczególne rynki cyklicznie muszą się z nimi mierzyć. Kryzysom nie da się oczywiście całkowicie zapobiec. Inwestorzy mogą jednak próbować ograniczyć negatywny wpływ dekoniunktury. Właśnie w tym celu warto poszukiwać pewnych sposobów na lokowanie kapitału. „Pewny” w tym przypadku oznacza potencjalne mniej ryzykowny niż inny sposób inwestycji. Jeśli bowiem liczymy na zyski, zawsze musimy brać pod uwagę również ewentualne ryzyko. Dotyczy ono również antyków.

Przeważnie za antyki uznaje się przedmioty, które powstały przed 1945 rokiem. Kategoria takich wyrobów jest bardzo pojemna, bo mogą to być np.:

  • meble;
  • porcelana;
  • monety;
  • biżuteria;
  • broń;


oraz szereg innych przedmiotów. Jeśli jesteśmy zainteresowani ich nabyciem, dobrze będzie w tym celu odwiedzić pobliską galerię sztuki. Taką opcję w stolicy oferuje m.in. Galeria Sztuki Rafała Kucharskiego w Warszawie.

Oczywiście to, jakim ryzykiem obarczona jest nasza inwestycja, zależy od konkretnego antyku. Ich wartość kolekcjonerska rośnie jednak z każdym rokiem. Zanim jednak wybierzemy ten sposób lokowania kapitału, warto jednak trochę zapoznać się z rynkiem sztuki. W ten sposób zyskamy wiedzę dotyczącą tego, jak uniknąć oszustów, jak przechowywać dzieła oraz jak zadbać o ich konserwację.

Sprzedaż antyków, czyli kilka słów o tym, czy rzeczywiście warto inwestować w antyki?

Ważny jest tym przypadku charakter tzw. rynku staroci w Polsce. To nadal nie jest zbyt popularny sposób lokowania kapitału, co oznacza, że pod tym kątem rynek nadal się kształtuje. W praktyce oznacza to, że wcale nie musimy dysponować zawrotnymi środkami, żeby podjąć taką inwestycję. Kupowanie sztuki w celach lokowania kapitału kojarzy się z transakcjami opiewającymi na ogromne kwoty. W rzeczywistości jednak ograniczone zasoby finansowe wcale nie muszą tu być przeszkodą.

Już za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy nabyć antyk, którego wartość prawdopodobnie znacznie wzrośnie w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Do zalet tego sposobu lokowania kapitału należy niewątpliwie zaliczyć również fakt, że do tego czasu będziemy mogli cieszyć się wyjątkowym dodatkiem, który przepięknie ozdobi wnętrze naszego mieszkania lub gabinetu.

Redakcja creativefarm.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu wnętrz, domów, aranżacji oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Montaż anten satelitarnych