Kwitnący ogródek

Nie ma ogródka bez kwiatów i zapalony ogrodnik zawsze znajdzie miejsce na kilka ulubionych roślin. Można je sadzić w donicach, puścić pionowo po ścianie, czy też wygospodarować dla nich niewielki kawałeczek na grządce z cebulą, czy sałatą. Jeżeli dysponujemy większym ogrodem i planujemy jego część przeznaczyć pod kwiaty, warto upewnić się co do terminu kwitnienia poszczególnych gatunków, tak aby barwne plamy kwitnących roślin nieprzerwanie zdobiły ogródek aż do jesiennych przymrozków. To kiedy zakwitną, zależy od terminu siewu, a tu co gatunek, to inne wymagania. Kiedy siać kwiaty?

KWIATY JEDNOROCZNE


Ta grupa posiana wczesną wiosną ukwieci nam balkon, taras i ogród w iście ekspresowym tempie. Większość z nich zakwita w 8 do 10 tygodni od wysiewu, jakkolwiek są i takie, które na wytworzenie paków kwiatowych wymagają dłuższego okresu wzrostu. Są to przeważnie piękne rośliny pochodzące z cieplejszej strefy klimatycznej, takie jak petunia, begonia czy żeniszek. Uprawia się je z rozsady wyhodowanej w warunkach cieplarnianych.

Na przeciwnym biegunie znajdują się rośliny jednoroczne, które nie boją się chłodów. Wysiane wczesną wiosną wprost do gruntu poradzą sobie pomimo panującego chłodu. Więcej, aby przyspieszyć kwitnienie, można je posiać jesienią, byle przed nadejściem przymrozków. Do tej grupy roślin zaliczają się chaber, ubiorek, czy nagietek. I tak urocze nagietki wysiane po koniec września przy sprzyjającej pogodzie zakwitną już pod koniec kwietnia następnego roku.

Pośrednią niejako grupę roślin stanowią te, które dla przyspieszenia kwitnienia wysiewa się pod osłonami albo wprost do gruntu w drugiej połowie maja. Są to aksamitki, cynie, nasturcja i wiele innych.

ROŚLINY DWULETNIE


Czasami określane jako grupa pośrednia między roślinami jednorocznym a bylinami zakwitną dopiero w drugim roku życia. Wysiewa się je od maja do lipca, a pod koniec lata sadzi na miejsce stałe w ogrodzie. Wiele z nich zawiąże nasiona i poprzez samosiejki na stałe wprowadzi na grządkę, tak jak ma to miejsce w przypadku goździka brodatego, naparstnicy, stokrotek czy niezapominajki leśnej.

ROŚLINY JEDNOROCZNE SIANE WPROST DO GRUNTU:
– fasola wielkokwiatowa, groszek pachnący, kosmos podwójnie pierzasty, łubin, maciejka, nagietek lekarski, nasturcja, rezeda wonna, smagliczka nadmorska

JEDNOROCZNE UPRAWIANE Z ROZSADY:
– żeniszek, aksamitka, aster chiński, begonia stale kwitnąca, cynia wytworna, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, wyżlin lwia paszcza

KWIATY DWULETNIE
– bratek ogrodowy, dzwonek ogrodowy, goździk, malwa, naparstnica purpurowa, niezapominajka leśna, stokrotka trwała

Redakcja creativefarm.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.