Jak uprawiać pomidory?

Pomidory to warzywa chętnie uprawiane w Polsce. Są stosunkowo łatwe w uprawie i dają obfite plony. Na rynku mamy dostępne nasiona kilkudziesięciu rodzajów pomidorów. Pomidory możemy także uprawiać na balkonie lub domowym parapecie. W pierwszym wypadku możemy wybrać dowolny rodzaj. W przypadku dużych odmian pomidorów musimy zapewnić odpowiednio dużą doniczkę o pojemności minimum 20 litów. Z kolei koktajlowe pomidorki z powodzeniem urosną w 5 litrowej doniczce na parapecie. Uprawiając warzywa w ogrodzie możemy postawić tunel foliowy, który stworzy lepsze warunki do wzrostu i dojrzewania pomidorów.

Jak zacząć uprawiać pomidory?

Uprawę zaczynamy od przygotowania rozsady. Możemy to zrobić samodzielnie lub kupić w sklepie ogrodniczym bądź na targu od lokalnych rolników. Kupno jest dobre w przypadku kilku krzaczków. Jeśli jednak planujemy uprawiać pomidory dla całej rodziny, to kupienie gotowej rozsady będzie nieopłacalne. dużo taniej będzie jeśli samodzielnie przygotujemy sadzonki. Wysiewanie pomidorów zaczynamy na przełomie lutego i marca. Jest to odpowiedni czas na rozwój roślin do czasu, gdy minie ryzyko przymrozków. Do przygotowania rozsady możemy zakupić specjalne mini szklarnie. Są w nich oddzielone przegrody na każdą sadzonkę. Możemy sadzić po kilka nasion pomidora do jednej przegródki. W późniejszym czasie pozbędziemy się tych słabszych sadzonek i tym samym damy miejsce do rozwoju dla reszty roślin.

Gdy nasze pomidorki osiągną około 10-15 centymetrów wysokości i będą miały kilka listków, to jest to właściwy czas na przesadzenie ich do większych doniczek. W tym celu możemy wykorzystać kubeczki plastikowe, które kupimy w każdym markecie. Dla odmian karłowych w zupełności wystarczą takie o pojemności 200 mililitrów. Sadzonki większych pomidorów musimy przesadzić do większych kubeczków. Dzięki temu rośliny wykształcą odpowiedni system korzeniowy. Gdy w kubeczkach będą widoczne liczne korzenie za każdej strony jest to znak, żeby przesadzić rośliny do większych doniczek lub do gruntu. Jeśli nie możemy przesadzić sadzonek, to do kubeczków powinniśmy dorzucić po kilka granulek obornika. Dzięki temu sadzonki wciąż będą się rozwijać.

Przesadzanie pomidorów

Kolejny etap to sadzenie do gruntu lub docelowej doniczki na balkonie. Pod każdą sadzonkę musimy wykopać dołek. Do każdego dołka możemy włożyć kilka granulek obornika, co przyspieszy wzrost roślin i zwiększy plony. Wysokie odmiany pomidorów powinny być podwiązane do tyczki, którą wbijamy w ziemie podczas sadzenia. Koktajlowe pomidorki nie potrzebują podpórek. Kolejny etap to codzienne podlewanie. Najlepiej robić to wieczorem. Pomidory musimy zrywać na bieżąco, żeby nie rozwinęła się pleśń.

Redakcja creativefarm.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.