Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak przygotować podłoże pod kostkę brukową?

Ogród Data publikacji - 29 marca 2024 Autor - Redakcja creativefarm.com.pl
Jak przygotować podłoże pod kostkę


Masz w planach estetyczne wykończenie przestrzeni wokół domu? Jeśli zamierzasz w tym celu wykorzystać kostkę brukową, z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować podłoże pod  kostkę — niezależnie, czy chcesz ją położyć przed własną posesją, siedzibą firmy, czy na działce.

Przygotowanie podłoża pod kostkę krok po kroku

Jeśli chcesz oszczędzić pieniądze podczas realizacji inwestycji, część prac możesz wykonać samodzielnie. Oczywiście nie wszystkie — czasem będzie Ci potrzebny profesjonalny sprzęt. 

1. Precyzyjne wytyczenie terenu i przygotowanie gruntu

W pierwszej kolejności już na etapie planowania trzeba dokładnie wytyczyć przestrzeń, na której zostanie położona kostka brukowa. Przydatne tutaj będą kołki i sznurek.

Warto też już w tym miejscu zastanowić się, jaka ma być wysokość kostki brukowej. 

2. Przygotowanie podsypki pod kostkę brukową

Kolejnym krokiem jest zorganizowanie podsypki pod kostkę, Najczęściej stosuje się tu żwir, żużel, ewentualnie mieszaninę różnych kruszyw. Jeśli nie wiesz, skąd wziąć kruszywa do podsypki, możesz skontaktować się z wyspecjalizowaną firmą. 

Jednym z takich przedsiębiorstw oferujących handel kruszywami i wywóz gruzu w Będzinie, Sosnowcu i Czeladzi jest Reminstal. Pracownicy tego typu firm dostarczą na teren inwestycji kruszywa do podsypki pod kostkę brukową. 

3. Prace na terenie inwestycji

Gdy już uzgodnisz z dostawcą szczegóły związane z transportem podsypki, możesz zacząć pracę na terenie działki. W pierwszej kolejności należy usunąć warstwę wierzchnią — wszelkie rośliny i humus. Następnie przychodzi czas na kopanie ziemi. 

Z reguły wymagana głębokość wykopu pod kostkę brukową mieści się w zakresie od 20 do 50 centymetrów. Przy czym jest ona uzależniona od Twoich konkretnych potrzeb. W przypadku ścieżek można nieco płycej kopać. Wszelkiego rodzaju place i podjazdy będą wymagać nieco głębszego wykopu, w granicach 50 centymetrów. 

W przypadku głębokości wykopu zasada jest prosta — im większy nacisk będzie wywierany na kostkę podczas użytkowania, tym głębszy powinien być wykop. 

4. Właściwe prace z podbudową pod kostkę brukową

Po wybraniu odpowiedniej ilość ziemi przychodzi czas, aby wyrównać grunt, na którym zostanie wkrótce położona kostka. Po tym etapie należy wysypać odpowiednią ilość kruszywa. Ważne jest tu zachowanie odpowiednich poziomów. 

Gdy już wysypiemy po całej powierzchni odpowiednią ilość kruszywa, do akcji wkracza zagęszczarka. Po tym etapie teren powinien być idealnie równy — warto sumiennie podejść do tego zadania. Trwałość inwestycji w dużym stopniu zależy od tego, jak dokładnie uda nam się zagęścić i wyrównać teren pod kostkę. 

5. Weryfikacja podsypki – ostatni etap przed układaniem kostki brukowej

Gdy już zagęścisz podsypkę, przychodzi czas, aby się upewnić, czy całość prac spełnia oczekiwania. Jeśli tak, przychodzi finalny etap. Układanie kostki brukowej. 

Jeśli chodzi Ci po głowie samodzielnie zabieranie się za pracę, pamiętaj, że wymaga to profesjonalnego sprzętu. Największym problemem może być tu wibrator do zagęszczania podłożona. 

Jak przygotować podłoże pod kostkę brukową? (finalne wnioski)

Jak widzisz, przygotowanie terenu na potrzeby układania kostki brukowej nie jest aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu pieniędzy, zastanów się, czy jesteś w stanie przygotować niektóre czynności samodzielnie. Może to być wykarczowanie przestrzeni, na której będzie kładł kostkę. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja creativefarm.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu wnętrz, domów, aranżacji oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zimowy ogród