Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak hodować warzywa i zioła w domu?

24 grudnia 2019

Uprawa własnych warzyw to marzenie wielu mieszkańców bloków. Nie każdy ma możliwość kupienia działki i poświęcenia dużo czasu, żeby się nią zajmować. Rozwiązaniem może być uprawa warzyw i ziół na balkonie lub tarasie w bloku. W doniczkach z powodzeniem wyhodujemy większość warzyw i wszystkie dostępne na rynku zioła. Dodatkowo te drugie możemy uprawiać na kuchennym parapecie przez cały rok.

Jak uprawiać warzywa na balkonie?

Na balkonie idealnie czują się warzywa liściaste, czyli wszelkiego rodzaju sałaty, szpinak, rukola, natka pietruszki i koperek. Do tego śmiało możemy posadzić zioła takie jak np, bazylię, tymianek, oregano, mięte i wiele innych. W uprawie warzyw ważny jest wybór pojemnika odpowiedniej wielkości. Im większe warzywo tym większy pojemnik. W małych doniczkach lub skrzynkach balkonowych świetnie czują się sałaty i inne liściaste warzywa. Warzywa korzeniowe takie jak np. marchewki, pietruszki, selery czy buraki musimy posadzić w głębszych doniczkach tak, żeby miały odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Na balkonach często możemy spotkać pomidory i papryki. Są one proste w uprawie, i w warunkach balkonowych plony są bardzo duże. Odmiany karłowe możemy śmiało sadzić w 5 litrowych doniczkach, natomiast te wielkoowocowe potrzebują przynajmniej 20 litrowego pojemnika. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć odpowiednio duże doniczki. Możemy także wykorzystać drewniane skrzynki, które odmalujemy i wyłożymy włókniną. Dzięki temu zyskamy małą grządkę na balkonie.

Do pojemników musimy zakupić ziemię ogrodową. W przypadku wymagających warzyw możemy do doniczek dodać obornik granulowany, który wzbogaci ziemię w pojemnikach co zwiększy plony. Niektóre warzywa sadzimy prosto do docelowej doniczki, a inne z przygotowanej wcześniej rozsady. Możemy kupić gotowe sadzonki lub wyhodować je samodzielnie na parapecie. Zrobienie własnej rozsady jest bardziej opłacalne jeśli planujemy obsadzić duży balkon lub ogród. Z kolei na małe balkony możemy śmiało kupić gotowe sadzonki co ułatwi uprawę początkującym.

Jak hodować zioła w domu?

Zioła w domu możemy hodować przez cały rok. Wystarczy w tym celu przeznaczyć kuchenny parapet, lub inny najlepiej od strony południowej. Dzięki temu w zimie zioła będą miały odpowiednią ilość światła. Na początku musimy kupić doniczki i ziemię. Możemy kupić gotowe podłoże do ziół, które jest odpowiednio przystosowane do uprawy tej konkretnej grupy roślin. Sadzonki ziół możemy kupić w sklepie ogrodniczym. Drugą opcją jest hodowla z nasionek, Jest to dłuższy proces jednak rośliny będą lepiej rosły, ponieważ od początku przyzwyczają się do warunków panujących na parapecie.

zimowy ogród

Redakcja creativefarm.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zimowy ogród

Jesteś zainteresowany reklamą?