Uprawa warzyw we własnym ogrodzie jest bardzo prosta. Wystarczy poświęcić swój czas i niewielkie pieniądze, żeby zakupić wybrane nasiona i ziemię do produkcji własnej rozsady. Warzywa własnej produkcji są ekologiczne, gdyż do ich hodowli nie musimy używać chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Uprawiać możemy zarówno w gruncie, jak i w skrzyniach. Ta druga opcja jest lepsza dla osób z problemami z kręgosłupem. Skrzynia może być wysoka i tym samym zlikwiduje potrzebę ciągłego schylania się, co ma miejsce przy pracy na tradycyjnych grządkach warzywnych.
Kiedy uprawiać warzywa?
Uprawa warzyw rozpoczyna się jeszcze przed sezonem. Część z nich możemy sadzić prosto do gruntu, ale niektóre wymagają przygotowania rozsady. Do nich należą między innymi pomidory, ogórki i papryki, które często są spotykane w przydomowych ogródkach. Oprócz tego warto zrobić rozsady selera, warzyw kapustnych, dyni i cukinii. Resztę możemy siać bezpośrednio do gruntu, gdy tylko minie ryzyko przymrozków. Wczesną wiosną możemy także zacząć sadzić warzywa w tunelu foliowym lub takie, które przykryjemy włókniną ochronną. Dzięki temu już w kwietniu możemy sadzić pierwsze warzywka w naszym ogrodzie.
Do przygotowania rozsady możemy kupić specjalne mini szklarnie na parapet, w których z łatwością wyhodujemy sadzonki warzyw. Możemy także użyć małych doniczek torfowych, które są w stu procentach ekologiczne. W połowie maja możemy przesadzić sadzonki do gruntu. Najlepiej robić to wieczorem. Dzięki temu przez noc warzywa oswoją się z warunkami atmosferycznymi i nie uschnął w czasie upału. Warzywa musimy codziennie podlewać najlepiej późnym popołudniem. Warzywa musimy sadzić w odpowiednich odstępach tak, żeby nie rozwinęła się pleśń lub inna choroba. Jeśli jakaś zaraza się pojawi, to jak najszybciej musimy usunąć z grządki zainfekowaną roślinę, żeby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się.
Warzywa i ich choroby
Najczęściej występujące choroby roślin w warzywniku to zaraza ziemniaczana, choroby grzybowe, mączniak i szara pleśń. Najważniejsze jest szybkie działanie. Gdy tylko zobaczymy pierwsze objawy takie jak usychanie liści lub łodyg, plamy, przebarwienia, ubytki na liściach lub łodydze, oraz zwiędłe pędy musimy pozbyć się chorych roślin. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzenienia się choroby na całej grządce. Jeśli nasze rośliny zniszczyła zaraza, to istnieje prawdopodobieństwo, że w glebie są bakterie lub grzyby powodujące zarazę. W tym celu najlepiej byłoby przenieść naszą grządkę warzywną lub wybrać opcję uprawy w skrzyniach, które wypełnimy kupioną w sklepie ziemią.