Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Montaż anten satelitarnych

Dom Data publikacji - 7 stycznia 2023 Autor - Redakcja creativefarm.com.pl
Montaż anten satelitarnych


Prawie każdy z nas ma w domu telewizor, a anteny satelitarne to zupełnie naturalny element miejskiego krajobrazu. Lecz zanim na naszym ekranie pojawi się ulubiony serial albo mecz, konieczne jest poprawne zamontowanie oraz ustawienie naszego „talerza”. Montaż anten satelitarnych to czynność, z którą możemy spróbować poradzić sobie sami, lub poprosić o pomoc wykwalifikowanego fachowca. Na co należy zwrócić uwagę podczas montowania, jaki sprzęt będzie do tego potrzebny oraz jak poprawnie ustawić nową antenę satelitarną, tego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszam też do lektury artykułu „Anteny satelitarne w pytaniach i odpowiedziach”.

Wybór miejsca na montaż

Pierwsza decyzja którą będziemy musieli podjąć to wybór odpowiedniego miejsca na montaż naszej anteny. Przede wszystkim powinno być ono łatwo dostępne, aby w razie awarii lub potrzeby regulacji istniała możliwość naprawy urządzenia. Antena nie powinna być zamontowana zbyt wysoko, ponieważ nie poprawia to jakości sygnału, a może powodować problemy z rozregulowywaniem się urządzenia. Bardzo ważne jest, aby przestrzeń przed anteną była wolna. Jakiekolwiek obiekty takie jak drzewa czy budynki będą przeszkadzać w transmisji sygnału, lub wręcz ją uniemożliwiać. Dodatkowo, jeśli planujemy odbiór sygnału z satelity Hotbird (Canal+, Cyfrowy Polsat), to musimy pamiętać o wybraniu południowej strony budynku. Jeśli nie mamy innej możliwości to antenę możemy zamontować również na dachu, lecz wtedy będzie ona szczególnie narażona na warunki atmosferyczne.

Wybór anteny oraz akcesoriów

Jeśli już wybraliśmy dogodne miejsce do instalacji naszego talerza, teraz przychodzi czas na wybór samej anteny. Od jej wielkości będzie zależeć moc sygnału. Z drugiej strony większa średnica talerza będzie bardziej podatna na warunki atmosferyczne i przez to wymagać mocniejszego uchwytu. Anteny o wielkości około 80 cm powinny zapewnić stabilną jakość sygnału, jednocześnie opierając się podmuchom wiatru. Na rynku głównie dostępne są urządzenia stalowe lub lżejsze aluminiowe, choć te drugie są wyraźnie droższe.

Do anteny satelitarnej wymagany jest konwerter – w zależności od naszych potrzeb możemy on być jedno, dwu, cztero lub nawet ośmiowyjściowy. W trosce o jakość i żywotność tego sprzętu najlepiej zdecydować się na jedną z renomowanych firm. Sytuacja wygląda podobnie w kwestii kabla, który powinny być dobrze wyizolowany, z gęstym miedzianym oplotem. Na jego końcówki będziemy nakręcać wtyki, najlepiej F. Wybór zarówno uchwytu trzymającego antenę jak i kołków będzie zależał od tego, do jakiej powierzchni będziemy przytwierdzać nasz sprzęt. Warto pamiętać, że im krótszy uchwyt, tym stabilniejsza antena.

Montaż anteny

 

Do zamontowania anteny będą potrzebne podstawowe narzędzia:

  • Młotek
  • Marker
  • Poziomica
  • Nóż tapicerski
  • Klucz nasadowy
  • Opaski zaciskowe
  • Wiertarka udarowa wraz z wiertłem 12
  • Kołki odpowiednie do podłoża

 

Kołki montujemy w zaznaczonych markerem miejscach. Wysięgnik montujemy za pomocą śrub, dokręcamy kluczem. Aby zrobić to idealnie równo warto posłużyć się poziomicą. Następnie zgodnie z instrukcją skręcamy antenę i montujemy ją na uchwycie w taki sposób, żeby zostawić sobie trochę luzu i możliwość przekręcania anteną. Przy pomocy noża zarobić końce kabla i nałożyć wtyki F. Przewód przykręcamy do konwertera i mocujemy na antenie za pomocą opasek zaciskowych. Drugi koniec kabla należy przeprowadzić do dekodera. Teraz na ekranie telewizora możemy sprawdzić na bieżąco moc sygnału. Pomoże nam to w poprawnym ustawieniu anteny.

Ustawianie anteny

 

Przy ustawianiu anteny należy zwrócić uwagę na parę istotnych czynników:

  • elewacja, czyli nachylenie góra-dół
  • azymut, czyli kierunek lewo-prawo
  • kąt polaryzacji konwertera

 

Aby ustawić antenę pod odpowiednim kątem przyda się pomoc internetowych kalkulatorów, którym podamy nasze współrzędne geograficzne. Stopniowe manipulowanie ustawieniem talerza pozwoli „złapać” odpowiedni kąt.

Podsumowanie

 Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, to pozostaje nam już tylko dokręcić nakrętki mocujące antenę w odpowiednim ustawieniu i cieszyć się swoimi ulubionymi programami. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, to montaż anteny satelitarnej możemy oczywiście pozostawić specjaliście. Doświadczony fachowiec zadba o to aby urządzenie zostało zamontowane stabilnie a sygnał był mocny i nieprzerywany.

Redakcja creativefarm.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu wnętrz, domów, aranżacji oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Montaż anten satelitarnych