Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Styl rustykalny

Dom Data publikacji - 18 grudnia 2019 Autor - Redakcja creativefarm.com.pl

Inspiracją dla stylu rustykalnego, jest przełom wieku XIX i XX. Wielu osobom kojarzy się on ze wsią i dużą ilością drewna.
Drewno jest zdecydowanie dobrym skojarzeniem. Historia tego stylu, wiąże się z uzyskaniem przez Stany Zjednoczone niepodległości. Po tym wydarzeniu, mieszkańcy zaczęli na dużą skalę, zaopatrywać się w drewniane meble. Były one pełne niedoskonałości, jednak to dodaje im do tej pory uroku. A sama nazwa 'rustykalny’, pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, co oznacza „wiejski” bądź „swojski”.

Wnętrze w stylu rustykalnym na pewno pasowałoby na działce w górach, ale w mieście również wprowadzi cudowną atmosferę.


Czym się charakteryzuje?


Słowa dobrze określające ten styl, to: prostota, skromność oraz bezpretensjonalność. Cały wystrój może przypominać gospodarstwa wiejskie ze Skandynawii, a szczególnie Szwecji. W umeblowaniu powinna być możliwość dostrzeżenia działań natury. Najlepiej sprawdzają się drewniane podłogi i meble (jeśli będą używane, zaliczy się to do ich walorów). Bardzo istotne są naturalne materiały i tkaniny. Do okien dobrze wybrać firanki zamiast żaluzji, kolor biały na ścianach dobrze się sprawdzi, a nawet nowoczesną kanapę można przystroić naturalną narzutą.

Kolorystycznie nie powinno być szaleństw – jaskrawe odcienie nie będą dobrym rozwiązaniem. Meble powinny być w podobnym tonie. Najlepiej sprawdzą się ciepłe, neutralne barwy (biele, beże) oraz kolory ziemi (mogą to być odcienie brązów).

Dla stylu rustykalnego, ważne jest wzornictwo. Motywy ludowe, są bardzo mile widziane. Można zdecydować się wiele wariantów – koronkowe firanki, ręcznie tkane chodniki, haftowane obrusy, serwetki z motywami roślinnymi. Niech tkaniny będą z lnu, bawełny lub wełny.

Dodatki i szczegóły w stylu rustykalnym

Szczegóły bywają istotne i pogłębiają styl rustykalny. Do kuchni najlepiej wybrać blaszane garnki, które niekoniecznie muszą stać schowane. Dobrze jest zdecydować się na rzeczy z wikliny, za ciekawy dodatek może posłużyć zegar z kukułką, pojemniki na przyprawy, warkocze czosnku i papryki oraz suszone kwiaty.
Częstem wyborem w sypialni są meble z drewna dębowego oraz sosnowego. Przy łóżku powinien stać niewielki stolik nocny. Baldachim nie tylko ochroni przed owadami, ale również doda atrakcyjności całemu wystrojowi.
Warto też zaopatrzyć się w rośliny, które ożywią dom i dodadzą odpowiedniego klimatu.

Wbrew pozorom, styl rustykalny jest bardzo wymagający. Decydując się na niego, należy dbać o szczegóły i konsekwentność w urządzaniu wnętrza. Wszystko musi do siebie pasować. Osoba decydująca się na wnętrze w stylu rustykalnym, powinna postawić na użyteczność i funkcjonalność przedmiotów w domu.

Redakcja creativefarm.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu wnętrz, domów, aranżacji oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?