FAQ

1. Jak kolekcjonowanie motyli z lasów deszczowych wpływa na ochronę tych lasów? Czy poprzez kolekcjonowanie motyli, przyczyniam się do ich wyginięcia?
Nasze motyle pochodzą ze specjalnych farm motyli, które są prowadzone na całym świecie (głównie w Ameryce Południowej, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej). Farmy te stanowią źródła dochodu dla miejscowej ludności. Ich właściciele i pracownicy zapobiegają wycinaniu lasów deszczowych, chroniąc tym samym swoje miejsca pracy oraz naturalne środowisko życia motyli.

Jaja motyli w naturalnym środowisku lasów deszczowych są składane na liściach roślin, stamtąd zbierane i ich dalszy rozwój (przeobrażenie) odbywa się na farmie. W środowisku naturalnym tylko niewielki odsetek (około 5%) jaj ulega przeobrażeniu w postać dorosłą. Jaja motyli, które przeobrażają się na farmach, mają o wiele wyższy odsetek przeżywalności, wynoszący około 80%. Ochrona ich naturalnych siedlisk jest więc bardzo ważna, gdyż gąsienice motyli żywią się tylko wybranymi roślinami z ich środowiska. Rośliny te są zbierane wraz z jajami. Większa część samic, które wykluwają się na farmie, zostaje wypuszczona na wolność, aby mogły znieść więcej jaj w lasach deszczowych (lasy te zostałyby dawno zniszczone, gdyby nie ochrona farm). Tak więc kolekcjonowanie motyli w gruncie rzeczy chroni lasy deszczowe i motyle przed wyginięciem!

Dobrym przykładem jest Madagaskar, będący unikalnym domem dla wielu gatunków motyli (np. Urania ripheus), które są towarem eksportowym. Motyle te stanowią dochód dla tego kraju, bez którego ich naturalne siedliska już dawno uległyby zagładzie, ustępując miejsca pastwiskom, budynkom itp.

Żadne z oferowanych przez nas motyli nie jest objętych ochroną ani nie są to gatunki zagrożone wyginięciem. Motyle mogą być ‘rzadkie’, ale nie zagrożone.

Więcej informacji możecie znaleźć na naszym BLOGU.

 

Oto kilka ciekawych linków na ten temat:

2. Czy realizujecie zamówienia specjalne?
Tak. Pytania prosimy kierować na adres: info@creativefarm.com.pl. Możemy skomponować gablotę z dowolnymi wybranymi motylami i z dowolną liczbą motyli – w niemal każdej konfiguracji i rozmiarze gabloty. Przed wysłaniem zamówienia specjalnego, zazwyczaj robimy zdjęcie i przesyłamy je do Klienta, by je zaakceptował i dopiero po akceptacji, wysyłamy.
3. Czy można zwracać zamówienia specjalne?
Jeśli zamówiony przez Klienta towar dotarł do niego uszkodzony, to dokonujemy zamiany bez ponoszenia kosztów ze strony Klienta. W przypadku, gdy Klient nie jest zadowolony np. z dobranych przez siebie motyli – zwrotów nie przyjmujemy (dlatego wysyłamy uproszczoną wizualizację zamówionego towaru – by zapobiec niespodziankom).
4. Jak długo przetrwa gablota z motylem?
Jeśli będzie odpowiednio traktowana może przetrwać bardzo długo(prawdopodobnie przeżyje nas wszystkich). Nie powinno się jej jednak wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż kolory motyli mogą wyblaknąć. Nie powinna być też poddawana wstrząsom, gdyż motyle to bardzo kruche istoty.
5. Jaka jest różnica między motylem a ćmą?
Należą do tej samej rodziny owadów (Lepidoptera), ale istnieje między nimi kilka różnic. Motyle dzienne są generalnie bardziej kolorowe od ciem (czyli motyli nocnych) i posiadają długie, cienkie czułki, podczas gdy ćmy posiadają włochate, krótkie czułki. Gąsienice motyli zmieniają się w wiszące błyszczące poczwarki, a gąsienice ciem produkują jedwabne kokony na ziemi. Motyle odpoczywają ze złożonymi skrzydłami, a ćmy z rozłożonymi. Zazwyczaj motyle dzienne wykazują większą aktywność w ciągu dnia, a motyle nocne po zmierzchu.
6. Jestem w posiadaniu motyli, które chciałbym/chciałabym oprawić, czy zajmujecie się oprawą?
Nie. Transport motyli oraz ich oprawa wiąże się z dużym ryzykiem ich uszkodzenia. Motyle to bardzo delikatne istoty i często zdarza się, że podczas oprawy lub transportu zostają uszkodzone czułki lub starty barwnik na skrzydłach, co obniża ich wartość. Nie chcemy brać odpowiedzialności za uszkodzenie czyjejś własności.
7. Czy można u was kupić motyle nie oprawione?
Nie. Nie zajmujemy się sprzedażą nie oprawionych motyli.
8. Czy mogę użyć Waszego zdjęcia do…?
Prosimy o kontakt na adres: info@creativefarm.com.pl jeśli planujesz użyć naszego zdjęcia. Zdjęcie do celów nie komercyjnych będzie darmowe, jednak przeważnie prosimy o linka zwrotnego z adresem strony, na której zostało ono umieszczone. Posiadamy również większe formaty naszych zdjęć.
9. Dlaczego niektóre motyle są pozbawione odwłoka?
Gatunki Morpho sp. są pozbawione odwłoków, gdyż wydzielają one toksyczny olej, który brudzi i niszczy skrzydła
10. Czy wasze gabloty mogą być powieszone w łazience lub w pobliżu prysznica?
Prawdopodobnie nie. Gabloty są wykonane z drewna, które jest co prawda zabezpieczone farbą, ale nie dajemy 100% gwarancji, że gablota nie zacznie pęcznieć lub że szkło nie przepuści wilgoci do wnętrza gabloty.
11. Jak długo żyją motyle?

Zazwyczaj motyle (postać imago) żyją ok. dwóch, trzech tygodni. Rekordzistą względem długości życia jest cytrynek, który potrafi przeżyć nawet półtora roku! Z kolei pawica atlas to motyl, który nie posiada aparatu gębowego, nie może więc się odżywiać i ginie zazwyczaj po kilku dniach od przeobrażenia.

12. Czy sprzedajecie żywe motyle, które można wypuszczać podczas ślubów?
Nie. Wszystkie motyle, które sprzedajemy są preparowane. Jest jednak w Polsce kilka firm, które się czymś takim zajmują. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „motyle na ślub”.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, prosimy je kierować na adres: info@creativefarm.com.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz