5 pomysłów na kreatywny eko prezent

5 pomysłów na kreatywny eko prezent

Chcę Wam dziś przedstawić moją subiektywną listę prezentów, które są nie tylko kreatywne, ale i ekologiczne. Są to prezenty dla osób, które smakują życie powoli i delektują się nim, a filozofia slow life nie jest im obca (czyt. cenią slow food, design, travel, garden itd.)

Poznajcie moją listę kreatywnych eko prezentów dla wymagających.

MOTYLE W GABLOTACH

I tu pewnie od razu pojawia się Wam czerwone światełko – jak to? Nieżywe motyle i ekologia? Właśnie TAK!

5-pomyslow-na-kreatywny-prezent-motyle

Kupując motyla w gablocie, pomagamy ratować zagrożone gatunki motyli, przyczyniamy się do ochrony lasów deszczowych i dajemy pracę ludziom krajów Globalnego Południa. Jak?

Słyszeliście kiedyś o farmach motyli? To takie miejsca tworzone na całym świecie, w których hoduje się motyle. Skrzydlate piękności mają tam o wiele większe szanse na przeżycie niż w naturalnym środowisku. Część z nich wypuszcza się na wolność i w ten sposób wspomaga się naturalne populacje (ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku zagrożonych gatunków motyli). Farmy te utrzymują się ze sprzedaży motyli oraz poczwarek i stanowią źródło dochodu dla miejscowej ludności, a ich pracownicy dbają o ochronę naturalnych siedlisk motyli (czyli lasów deszczowych) i tym samym o swoje miejsca pracy.

Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie Motyl też człowiek, czyli o etyce słów kilka oraz w zakładce Etyka i FAQ.

Tak więc kupując motyla w gablocie ze sprawdzonego źródła (np. Creative Farm), mamy pewność, że sprawiając komuś oryginalny prezent, wspieramy również dobre projekty.

5-pomyslow-na-kreatywny-prezent-motyle-2

Oprócz ekologicznych zalet, prezent taki ma oczywiście bezsprzeczne zalety wizualne i estetyczne. Bo chyba nikt nie zaprzeczy, że motyle piękne są. W końcu to dzieło natury.

Będzie to więc oryginalny prezent dla wszystkich miłośników przyrody i egzotyki oraz dla…dzieci. Możecie mi wierzyć lub nie, ale dzieci odbierają takie motyle niewiarygodnie naturalnie. Potrafią się w nie wpatrywać godzinami, dostrzegając coraz to inne szczegóły ich anatomii, mieniące się kolory itd.. Motyle pobudzają ich ciekawość świata i wyobraźnię.

Zaproście więc motyla do swojego domu.

DRZEWO • DRZEWKO • KRZACZEK

Nie mówię tu o ‘zwykłym’ kwiatku w doniczce. Mówię o historii, o tworzeniu czegoś trwałego, co przetrwa lata i stanie się symbolem… No właśnie – symbolem czego? Wiecznej miłości, przyjaźni, spotkania, życia, początku, jedności, siły? To już zależy od Was.

5-pomyslow-na-kreatywny-prezent-drzewko-krzaczek 5-pomyslow-na-kreatywny-prezent-drzewko-krzaczek-1

Po prostu podarujcie komuś:

  • drzewo (dąb, modrzew, sosna, lipa, brzoza, klon, miłorząb, grab, grusza, jabłoń, śliwa);
  • drzewko (np. bonsai, drzewko oliwne lub cytrynowe), albo
  • krzaczek (borówka, róża, albo pięknie wyglądające zioła na pniu – np. lawenda czy rozmaryn),

opowiadając przy tym historię.

Napisz tę historię (np. “Chciałbym, byśmy posadzili to drzewo w miejscu, gdzie poprosiłem Cię o rękę” albo “To jest brzoza. Posadź ją i przytulaj jak najczęściej.” itd.). Ważna jest symbolika tego podarunku – czasem to symbolika miejsca, w którym chcielibyście je posadzić (np. w waszym ogrodzie – gdzie na starość będziecie siadać pod tym drzewem i pijąc herbatę wspominać początki), czasem symboliczne jest samo drzewko – np. dąb może być dobrym podarunkiem dla nowo narodzonego dziecka płci męskiej, gdyż jest symbolem siły, długowieczności i męstwa.

Każde drzewo ma jakieś znaczenie i może stać się początkiem nowej historii. Waszej historii… Ważne, by było wieloletnie i niosło ze sobą opowieść. Wtedy staje się wyjątkowe.

NAJLEPSZY PREZENT NA ŚWIECIE

Czyli prezent zupełnie za darmo, który spełnia najskrytsze marzenia osoby obdarowanej 🙂 Jak?

Wystarczy wyobraźnia, kartka papieru i długopis. Szczegółowy opis jak wykonać taki prezent znajdziecie tu.

5-pomyslow-na-kreatywny-prezent-najlepszy-prezent-na-swiecie

TABLICA ANTYSTRESOWA

To prezent dla nerwusów 🙂 Znacie historię chłopca, który bardzo często wpadał w szał i pewnego razu ojciec podarował mu pudełko gwoździ, by za każdym razem, gdy się zdenerwuje, mógł wyładować się, wbijając jeden z nich w płot? Chłopiec nauczył się w ten sposób panować nad swoim gniewem. Wtedy mądry ojciec zaproponował, by za każdym razem, gdy uda mu się zapanować nad złością, wyciągnął jeden gwóźdź z płotu. Aż w końcu nadszedł dzień, gdy syn wyciągnął ostatni gwóźdź. Wtedy podszedł do niego ojciec i rzekł: “Widzisz, jak teraz wygląda płot? Jest pełen dziur i nigdy już nie będzie taki jak kiedyś. Tak samo jest z ludźmi, gdy w złości ich ranisz – możesz przeprosić, ale blizny pozostają. Słowa i czyny mają wielką moc. Używaj ich rozważnie.

Piękna opowieść 🙂 dlaczego więc nie zastosować jej w życiu? Jeśli macie kogoś, kto ma problem ze swymi emocjami, to podarujcie mu pudełko gwoździ, młotek i płot…albo tabliczkę 🙂 Najlepiej z drewna i to grubego. Powieście tabliczkę na ścianie i podpiszcie ją w zabawny sposób – np. “Wal śmiało“. Radzę, by gwoździe były wbijane przez osoby dorosłe nie będące pod wpływem środków odurzających 🙂

Oczywiście do prezentu załączamy krótki instruktaż (np. “Wbij gwóźdź w tablicę za każdym razem, gdy poczujesz złość“). O tym jak skończy się historia obdarowanego, zdecyduje on sam – Ty masz spełniać rolę ‘ojca’ i poprowadzić go do szczęśliwego zakończenia. Powodzenia!

5-pomyslow-na-kreatywny-prezent-tablica-antystresowa

5-pomyslow-na-kreatywny-prezent-tablica-antystresowa-1

książki niezwykŁe

…czyli książki, które coś w nas zmieniły. Poszerzyły horyzonty, zmieniły nastawienie, pokazały inny świat, które budowały Waszą wyobraźnię. Na przykład książki, które rodzice czytali Wam do snu. Przykłady: “Wesele Pani Liszki” Braci Grimm, “Baśnie” J. Ch. Andersen czy “Bajki” Brzechwy ilustrowane przez niezrównanego Jana Marcina Sznacera to pozycje, które uważam za absolutny must have każdej domowej biblioteki. Dobrze zilustrowana książka dla dzieci potrafi przenieść do innego świata.

Nie chodzi tylko o książki dla dzieci. Możecie podarować jakąkolwiek inną książkę, która była dla Was ważna – poradnik, kryminał, książkę kucharską czy powieść. Koniecznie piszcie dedykacje – powiedzcie w niej o tym, co w Was dana książka zmieniła i dlaczego chcecie się tym podzielić z drugą osobą.

5-pomyslow-na-kreatywny-prezent-ksiazki-niezwykle

5-pomyslow-na-kreatywny-prezent-ksiazki-niezwykle-1 

Mam nadzieję, że moja lista przypadnie Wam do gustu.

A może macie inne propozycje na eko prezenty? Piszcie! Im więcej pomysłów, tym lepiej 🙂